Czystość Wiadomości branżowe

Czwarta farma wiatrowa w Grupie TAURON

Już ponad 180 MW mocy zainstalowanej mają farmy wiatrowe działające w Grupie TAURON. Do oficjalnie uruchomionego w ubiegłym tygodniu parku wiatrowego Marszewo dołączył kolejny – Wicko o mocy 40 MW. Otwarcie farmy miało miejsce 25 października. Farma o mocy 40 MW jest usytuowana w gminie Wicko, powiat lęborski, województwo pomorskie. Roczna produkcja z farmy jest planowana na poziomie niemal 87 GWh – co odpowiada zużyciu energii elektrycznej do ok. 39 tys. gospodarstw domowych.- Przed tygodniem otwieraliśmy trzecią co do wielkości farmę wiatrową w Polsce – Marszewo, teraz do portfela wytwórczego dołącza kolejna inwestycja w obszarze energetyki wiatrowej – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Naszym celem jest osiągnięcie poziomu ok 800 MW w roku 2020 w energetyce odnawialnej, czyli produkcja energii głównie z wiatru, wody oraz biomasy – dodaje.Park wiatrowy składa się z 20 turbin (produkcji VESTAS V 90) o mocy 2 MW każda.- Farma wiatrowa Wicko to już czwarty – obok farmy Lipniki o mocy 30,75 MW, farmy Zagórze o mocy 30 MW oraz Marszewo o mocy 84 MW - park wiatrowy działający w TAURON Ekoenergia - mówi

Już ponad 180 MW mocy zainstalowanej mają farmy wiatrowe działające w Grupie TAURON. Do oficjalnie uruchomionego w ubiegłym tygodniu parku wiatrowego Marszewo dołączył kolejny ? Wicko o mocy 40 MW. Otwarcie farmy miało miejsce 25 października.

Farma o mocy 40 MW jest usytuowana w gminie Wicko, powiat lęborski, województwo pomorskie. Roczna produkcja z farmy jest planowana na poziomie niemal 87 GWh ? co odpowiada zużyciu energii elektrycznej do ok. 39 tys. gospodarstw domowych.

Przed tygodniem otwieraliśmy trzecią co do wielkości farmę wiatrową w Polsce ? Marszewo, teraz do portfela wytwórczego dołącza kolejna inwestycja w obszarze energetyki wiatrowej ? mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. ? Naszym celem jest osiągnięcie poziomu ok 800 MW w roku 2020 w energetyce odnawialnej, czyli produkcja energii głównie z wiatru, wody oraz biomasy ? dodaje.

Park wiatrowy składa się z 20 turbin (produkcji VESTAS V 90) o mocy 2 MW każda.

– Farma wiatrowa Wicko to już czwarty ? obok farmy Lipniki o mocy 30,75 MW, farmy Zagórze o mocy 30 MW oraz Marszewo o mocy 84 MW – park wiatrowy działający w TAURON Ekoenergia – mówi Małgorzata Wójcik?Stasiak, prezes zarządu TAURON Ekoenergia. ? W ciągu zaledwie pięciu lat struktura naszego portfela wytwórczego zdecydowanie zmieniła się na korzyść energetyki wiatrowej. W 2008 r. nie eksploatowaliśmy żadnego parku wiatrowego, a obecnie już 58 proc. mocy zainstalowanej pochodzi z tego źródła ? dodaje.

W ramach inwestycji ? poza elektrowniami wiatrowymi ? rozbudowano stację GPO Wicko 110/15kV o rozdzielnię 110kV i 30kV. Ponadto wykonano 7,8 kilometrów dróg serwisowych. Do budowy fundamentów wykorzystano ok. 13 000 m sześc. betonuoraz ok. 850 ton stali.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie:Aldesa Nowa Energia sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A. z Hiszpanii. Inżynierem Kontraktu dla inwestycji został ECM Group Polska S.A. Wartość kontraktu to blisko 244 mln zł netto.

A to już wiesz?  TAURON Ciepło podpisał umowę z EC Będzin

Przypomnijmy, że TAURON Ekoenergia posiada także 35 elektrowni wodnych (o łącznej mocy osiągalnej 133 MW) ? większość z nich jest aktualnie modernizowana, poprawia się sprawność urządzeń oraz efektywność gospodarowania wodą.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy