Czystość Wiadomości branżowe

Energa-Operator: sukces pierwszego etapu budowy systemu inteligentnego opomiarowania

Energa-Operator zakończyła pierwszy etap budowy systemu inteligentnego opomiarowania. Dane pomiarowe z ponad 100 tysięcy liczników na terenie Drawska Pomorskiego, Władysławowa oraz Kalisza na bieżąco są przekazywane do systemu informatycznego. Firma obecnie prowadzi  masową wymianę liczników na całym terenie swojego działania. W zakończonym etapie projektu, oprócz wymiany

Energa-Operator zakończyła pierwszy etap budowy systemu inteligentnego opomiarowania. Dane pomiarowe z ponad 100 tysięcy liczników na terenie Drawska Pomorskiego, Władysławowa oraz Kalisza na bieżąco są przekazywane do systemu informatycznego. Firma obecnie prowadzi  masową wymianę liczników na całym terenie swojego działania.

W zakończonym etapie projektu, oprócz wymiany liczników, zmodernizowano ponad 1550 stacji energetycznych, ustanowiono technologie przesyłu danych (PLC LV oraz 3GPP/CDMA), a także zbudowano od podstaw system informatyczny do obsługi i zarządzania danymi pochodzącymi z liczników. W efekcie powstało jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w Europie w zakresie inteligentnej infrastruktury pomiarowej.

– Zbudowany przez nas system jest zgodny z wymaganiami Urzędu Regulacji Energetyki. Pozwala dokonać pomiarów energii w 15 minutowych interwałach. Dla liczników przekazanych do eksploatacji dane niezbędne do rozliczeń z klientami przekazywane są zdalnie do systemu informatycznego z skutecznością na poziomie 99%. Początkowo zakładaliśmy, że sukcesem będzie uzyskanie  95% skutecznych odczytów ? mówi Rafał Czyżewski, prezes zarządu Energa-Operator.

Energa-Operator i jej klienci wykorzystują już możliwości, które przynosi system. W lokalizacjach, w których zainstalowano inteligentne liczniki (Drawsko Pomorskie, Władysławowo oraz Kalisz), realizacja odczytów, czy zmiana taryfy energii elektrycznej nie wymaga wizyt przedstawicieli firmy. Zdalnie są także realizowane procedury  załączenia i odłączenia licznika.  Uruchomione zostały także nowe narzędzia dla klientów, mających już nowe liczniki: portal oraz aplikacje mobilne pozwalające na codzienne sprawdzanie zużycia energii. Ponadto system umożliwia dokonanie rozliczenia w dowolnym, wyznaczonym przez klienta  dniu miesiąca, w ramach ofert sprzedawców związanych z rozliczeniami. Funkcjonalność taka dostępna jest już w Kaliszu i będzie stopniowo uruchamiana na pozostałych obszarach wdrożenia.    

– Oceniamy,  że pierwszy etap wdrożenia inteligentnego opomiarowania zakończył się sukcesem. Przyjęliśmy optymalny model, w którym nasza spółka jest integratorem całego rozwiązania. Podzieliliśmy system na 3 niezależne warstwy ? system centralny, telekomunikację oraz liczniki. Dzięki temu mamy zapewnioną dużą elastyczność i jesteśmy niezależni od dostawców, czy konkretnych technologii. Zbudowaliśmy system używając otwartych standardów, co pozwoli nam kupować dalsze partie infrastruktury na bardzo konkurencyjnym rynku – mówi Rafał Czyżewski.- Rozpoczęliśmy już także prace nad wykorzystaniem systemu do  wdrożenia nowych funkcjonalności: lokalnego bilansowania energii, czy odczytów liczników innych mediów?.

Obecnie firma prowadzi wymianę liczników na całym terenie działania. Łączna liczba zainstalowanych urządzeń nowego typu przekroczyła już 225 tys. (wliczając 100 tys. już odczytywanych zdalnie)  a zgodnie z założeniami projektu budowy systemu inteligentnego opomiarowania każdego miesiąca liczba ta wzrasta o ok.  30 tys. liczników. Bieżące informacje na temat wymiany liczników znajdują się na stronie http://www.energa-operator.pl/liczniki_zdalnego_odczytu.xml

 

Liczby pierwszego etapu:

  • 106 tys. ? liczba gospodarstw domowych objętych wymianą
  • 1558 ? liczba zmodernizowanych stacji energetycznych
  • 1558 ? liczba zainstalowanych łączy telekomunikacyjnych
  • 91B ? wielkość danych przesyłanych jednorazowo przez licznik
  • 110MB ? wielkość danych odczytanych profili w ciągu jednego dnia z całego terenu instalacji I etapu
  • 36 ? liczba tirów transportujących liczniki
  • 166 sekund ? tyle trwa film objaśniający działanie nowych liczników. Można go obejrzeć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=pc12JtkczPw
  • 660 tys. zł ? tyle wyniosły szacowane oszczędności z tytułu zastąpienia manualnych odczytów i innych czynności związanych z wizytami u klientów działaniami realizowanymi zdalnie w okresie od początku lutego, czyli od dnia uruchomienia systemu, do końca września br.

 

ENERGA-OPERATOR SA z siedzibą w Gdańsku jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Działa w północnej i środkowej części kraju (obszar 75 tys. km kw. czyli ok. 1/4 obszaru Polski).

Z usług spółki korzysta 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje około 17-procentowy udział w polskim rynku energii elektrycznej.

Spółka eksploatuje blisko 193  tys. km linii elektrycznych wszystkich napięć.

Misją spółki jest NIEZAWODNOŚĆ. 

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy