Wiadomości branżowe

Instalator ? najsłabsze ogniwo rekuperacji

Można skrupulatnie i długo wybierać markę, rodzaj i właściwości rekuperatora: przeciwprądowy czy obrotowy?, zwykły, czy z odzyskiem wilgoci? Można zastanawiać się nad rodzajem kanałów wentylacyjnych:

Można skrupulatnie i długo wybierać markę, rodzaj i właściwości rekuperatora: przeciwprądowy czy obrotowy?, zwykły, czy z odzyskiem wilgoci? Można zastanawiać się nad rodzajem kanałów wentylacyjnych: tradycyjne kanały stalowe, czy przewody plastikowe o małych średnicach, które można łatwo ukryć w stropie czy posadzce? Można też rozważać zakup rekuperatora dobrze znanej marki albo mniej rozpoznawalnego polskiego producenta.

Jednak to wszystko nie ma znaczenia, jeżeli trafi się na instalatora bez doświadczenia, niechlujnego, który nie przyłoży właściwej wagi do poszczególnych czynności związanych z wykonaniem instalacji. Rzetelny, dokładny montaż to podstawa dobrze wykonanego i przynoszącego korzyści użytkownikowi systemu rekuperacji. Wybierając ekipę, która będzie realizowała instalację systemu wentylacyjnego w domu pod uwagę warto wziąć:

Umiejętności i doświadczenie

Wybierz firmę z zapleczem inżynierskim i dużym doświadczeniem. To da gwarancję, że wszystkie możliwe przez nią błędy zostały już popełnione na klientach, którzy byli przed Tobą. Wybierz firmę, która w ofercie ma nieco więcej niż tylko jeden system i która na podstawie rozmowy z klientem oraz na podstawie analizy wybranego projektu domu doradzi najbardziej odpowiedni produkt. Nie oszczędzaj na usłudze ? oszczędności bowiem, w przypadku popełnienia poważnych błędów – mogą okazać się boleśnie iluzoryczne.

Po drugie: projekt

Niezbędny! Bez papierowej wersji projektu nie zgadzaj się na rozpoczęcie prac. Zadbaj o wykonawstwo zgodne z projektem. Najlepiej, jak projekt zrobi ta sama firma, która potem wykona instalację. Będziesz miał pewność, że nie podważy żadnego z projektowych wytycznych.  

Po trzecie: rodzaj instalacji (wentylacja mechaniczna)

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z tzw. fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie. Choć kosztują nieco mniej, ich wartość jest dużo mniejsza, a po ich zabudowaniu będziesz mógł już tylko żałować.

A to już wiesz?  Inteligentne miasta to nie przyszłość, a teraźniejszość

Wybierz: 1. albo sztywne stalowe i izolowane na całej długości kanały spiro 2. albo nowoczesne instalacje z przewodów plastykowych o małych średnicach, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce. Oba te sposoby gwarantują zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość inspekcji (sprawdzenia) czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

Pamiętaj, że przewody, z których wykonana jest instalacja to ‘tylko’ około 15% sukcesu. Pozostałe to: 15% – właściwej mocy i jakości, dobrze dobrany rekuperator; 20% – projekt, czyli właściwe zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów oraz dobrze wykonane obliczenia inżynierskie uwzględniające rodzaj i wielkość pomieszczeń oraz tysiące innych szczegółów wykonawczych (w tym wyregulowanie instalacji przy jej uruchamianiu)

Pozostałe 50% to solidnie wykonany montaż bez jakichkolwiek ustępstw jakościowych i zaniedbań. Bez tego nie pomoże ani super rekuperator, ani super instalacja…

Więcej informacji: www.rekuperatory.pl

Warto zobaczyć: projekty domów, centrala wentylacyjna, www.ventermo.pl, gazowe nagrzewnice powietrza, place zabaw dla dzieci, samochody z usa

Źródło Rekuperatory. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy