Czystość Wiadomości branżowe

Prawie 1,7 tys. dzieci włączyło się do wspólnej zabawy na ?Planecie Energii? w Turku

Przez dwa dni, 18 i 19 kwietnia edukacyjno-rozrywkowe centrum „Planeta Energii” gościło na placu przed halą widowiskowo-sportową w Turku. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów klasy III „D” i pani Grażyny Sujewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej

Przez dwa dni, 18 i 19 kwietnia edukacyjno-rozrywkowe centrum ?Planeta Energii? gościło na placu przed halą widowiskowo-sportową w Turku. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów klasy III ?D? i pani Grażyny Sujewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej wśród najmłodszych.

Ponad 2,2 tys. osób, w tym niemal 1,7 tys. dzieci, odwiedziło mobilne centrum naukowe ?Planeta Energii?, które przez dwa dni gościło w Turku. Kosmiczna ekipa przybyła do miasta dzięki klasie III ?D? i pani Grażynie Sujewicz ? zdobywcom jednej z dziesięciu nagród głównych w III edycji konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA.

Do konkursu przystąpiliśmy już drugi raz, dlatego bardzo cieszę się, że tym razem udało nam się znaleźć w finałowej dziesiątce ? mówi Grażyna Sujewicz. ? ?Planeta Energii? to świetnie przygotowany program edukacyjny, skierowany do najmłodszych. Każdy nauczyciel przystępując do konkursu otrzymuje specjalny zeszyt dydaktyczny pt. ?ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego?. Materiał, to doskonała pomoc w przygotowaniu lekcji. Dzięki zeszytom pedagog ma szanse na przeprowadzenie niestandardowych zajęć, a uczniowie w przystępny i ciekawy sposób uczą się czym jest prąd oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niego korzystać. Mam nadzieję, że wizyta miasteczka w Turku zachęci innych nauczycieli do udziału w konkursie.

Co  wydarzyło się na ?Planecie Energii? w Turku ?

Już od rana w mobilnym centrum naukowym panowała gorąca atmosfera. Jako pierwsi w miasteczku pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy. Punktualnie o godz. 9:00 najmłodsi, w towarzystwie profesora Volta i Energoludka, dokonali jego uroczystego otwarcia poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Następnie dzieci w trzech charakterystycznych namiotach ?Planety Energii? uczyły się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i oszczędnie należy z niej korzystać.

W strefie pierwszej miasteczka największe zainteresowanie uczniów wzbudziła mini elektrownia wodna oraz uproszczony model silnika indukcyjnego, a największe emocje ? wyścig samochodów napędzanych siłą mięśni. Eksperymenty w prosty sposób wyjaśniały zagadnienia związane w wytwarzaniem energii elektrycznej. W strefie drugiej dzieci oglądały film 3D o Energoludkach ? sympatycznych mieszkańcach ?Planety Energii?, podczas którego poznawały podstawowe zagadnienia związane z prądem. W ostatnim z namiotów najmłodsi uczestniczyli w pokazach i eksperymentach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tutaj największe zainteresowanie wzbudziło zjawisko lewitującej kuli.

A to już wiesz?  Twoje ulubione magazyny ? zawsze z Tobą i o każdej porze

Cieszymy się, że “Planetę Energii” w Turku odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Turku w ?Sztafecie 10 miast”?

Po godzinie 15 miasteczko ?Planeta Energii? gościło mieszkańców Turku. Z jego licznych atrakcji, przy pięknej, słonecznej pogodzie korzystały całe rodziny. Dodatkowo mieszkańcy z ogromnym zapałem i entuzjazmem, za pomocą siły własnych mięśni wytwarzali energię elektryczną podczas sztafety złożonej z rowerków stacjonarnych. Czy zgromadzili jej najwięcej spośród 10 miast, w których gościć będzie ?Planeta Energii?
i tym samym ? zdobyli dodatkową nagrodę dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, okaże się w czerwcu.

Turek to już drugie miasto na mapie tegorocznej trasy mobilnego centrum naukowego ENERGI. Jeszcze w kwietniu ekipa ?Planety Energii? gościć będzie w Radomsku i Katowicach, skąd pochodzą kolejne zwycięskie klasy. Następne wizyty odbędą się w maju.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka ?Planeta Energii? sprawował Burmistrz Miasta Zdzisław Andrzej Czapla.

Patronat honorowy nad programem “Planeta Energii” objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus i portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu ?Planeta Energii? jest Tomasz Rożek ? doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

?Planeta Energii? to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko ?Planeta Energii?, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.

A to już wiesz?  VarioPerfect ? Perfekcja w Twoim rytmie

***

Grupa ENERGA ? głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania – niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie ?eko-marek”.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

< 239813" >

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

hastagi na stronie:

A to już wiesz?  Poznaj innowacyjną strukturę plastrów na blizny Sutricon
#marta dnakowska energa

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy