Czystość Wiadomości branżowe

TAURON otwiera farmę wiatrową Marszewo

Farma wiatrowa Marszewo (woj. zachodniopomorskie) o mocy 82 MW dołączyła do jednostek wytwórczych OZE Grupy TAURON. Otwarcie farmy, trzeciej co do wielkości w Polsce, miało miejsce 18 października.  Farma o mocy 82 MW jest usytuowana w gminie Postomino, powiat Sławno, na wschodnim skraju województwa zachodniopomorskiego. Roczna produkcja z farmy jest planowana na poziomie niemal 184 tys. MWh – co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną ok. 80 tys.gospodarstw domowych. - Grupa TAURON inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł. W 2012 r. 6,4 proc. produkowanej energii elektrycznej pochodziło z OZE – to wolumen na poziomie 1,22 TWh - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Budowa farmy wiatrowej Marszewo jest związana z realizacją strategii korporacyjnej Grupy TAURON zakładającej osiągnięcie poziomu 800 MW w roku 2020 w energetyce odnawialnej – w tym wiatrowej. Jest to jednocześnie największa do tej pory inwestycja Grupy w tym obszarze – dodaje. Park wiatrowy składa się z 41 turbin (produkcji VESTAS V80 i V90) o mocy 2 MW każda, wysokość wieży waha się od 60 do 100 m. - Inwestycja przebiegała

Farma wiatrowa Marszewo (woj. zachodniopomorskie) o mocy 82 MW dołączyła do jednostek wytwórczych OZE Grupy TAURON. Otwarcie farmy, trzeciej co do wielkości w Polsce, miało miejsce 18 października.

 Farma o mocy 82 MW jest usytuowana w gminie Postomino, powiat Sławno, na wschodnim skraju województwa zachodniopomorskiego. Roczna produkcja z farmy jest planowana na poziomie niemal 184 tys. MWh ? co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną ok. 80 tys.gospodarstw domowych.

 – Grupa TAURON inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł. W 2012 r. 6,4 proc. produkowanej energii elektrycznej pochodziło z OZE ? to wolumen na poziomie 1,22 TWh – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Budowa farmy wiatrowej Marszewo jest związana z realizacją strategii korporacyjnej Grupy TAURON zakładającej osiągnięcie poziomu 800 MW w roku 2020 w energetyce odnawialnej ? w tym wiatrowej. Jest to jednocześnie największa do tej pory inwestycja Grupy w tym obszarze ? dodaje.

 Park wiatrowy składa się z 41 turbin (produkcji VESTAS V80 i V90) o mocy 2 MW każda, wysokość wieży waha się od 60 do 100 m.

 – Inwestycja przebiegała zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kolejne etapy realizowane były terminowo, a niektóre nawet szybciej. 6 września otrzymaliśmy koncesję na wytwarzanie energii– mówi Małgorzata Wójcik ? Stasiak, prezes zarządu TAURON Ekoenergia. ? Farma wiatrowa Marszewo to trzeci ? obok farmy Lipniki o mocy 30,75 MW oraz 30 MW farmy Zagórze – park wiatrowy działający w TAURON Ekoenergia. W najbliższym czasie do naszego portfela wytwórczego dołączy również farma wiatrowa Wicko o mocy 40 MW, co w sumie da 182,75 MW mocy zainstalowanej w wietrze ? dodaje.

 W ramach inwestycji – poza elektrowniami wiatrowymi – wybudowano GPO Marszewo oraz linię 110 kV łączącą GPO ze stacją 400/110 kV Wierzbięcino w okolicach Słupska. Ponadto, wykonano 28 km dróg, ułożono 122 km kabli średniego napięcia (30 kV), 17 km linii napowietrznej wysokiego napięcia (110 kV). Do budowy zużyto 26 400 m3 betonu, 13 000 m3 stabilizacji i piasku, 2400 ton stali.

A to już wiesz?  Edukacja ekologiczna i kosmetyki naturalne czyli Love Me Green

 Wykonawcą inwestycji było konsorcjum w składzie: Iberdrola Engineering and Construction Poland Sp. z o.o. (Lider) oraz Iberdrola Ingenieria y Construccion S.A.U. ? Hiszpania. Wartość kontraktu to 632 009 366 zł netto wraz z trzyletnim serwisem gwarancyjnym.

 Przypomnijmy, że TAURON Ekoenergia posiada także 35 elektrowni wodnych (o łącznej mocy osiągalnej 133 MW) ? większość z nich jest aktualnie modernizowana, poprawia się sprawność urządzeń oraz efektywność gospodarowania wodą.

 

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy